70. urodziny CERN – 29 września 2024 roku

70 lat CERN

70. urodziny CERN – 29 września 2024 roku.
Bogaty program obchodów pozwoli publiczności świętować chlubną przeszłość CERN i poznać plany na świetlaną przyszłość!
CERN, Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek, ogłosiło program obchodów swojego 70-lecia. Rok 2024 to szczególny moment i okazja do podkreślenia niezwykłego wkładu CERN w rozwój wiedzy naukowej, tworzenie innowacji technologicznych oraz budowanie międzynarodowej współpracy w dziedzinie fizyki cząstek. Różnorodne wydarzenia i
aktywności do końca roku będą przypominać bogatą przeszłość oraz przybliżą przewidywania na przyszłość.
Program rocznicowy rozłożony jest na cały rok 2024 i zapewnia bogatą listę wydarzeń, skierowanych do różnego rodzaju odbiorców. Będą się one odbywać nie tylko na terenie CERN, ale również na terytoriach Państw Członkowskich i Państw Stowarzyszonych, a nawet poza nimi.
Pierwsze publiczne wydarzenie odbyło się 30 stycznia i połączyło naukę ze sztuką i kulturą. Wystąpiło podczas niego zacne grono wybitnych naukowców, którzy dyskutowali na temat ewolucji fizyki cząstek i wkładu CERN w rozwój tej dziedziny. Początkiem marca odbyło się pierwsze z cyklu dwóch wydarzeń, mających na celu ukazanie praktycznego zastosowania badań nad fizyką wysokich energii w życiu codziennym.
W połowie maja pochyliliśmy się nad znaczeniem globalnej współpracy na rzecz przedsięwzięć naukowych, podczas gdy wydarzenia w czerwcu i lipcu były skoncentrowane na nierozwiązanych aktualnie problemach fizyki cząstek oraz na
planowanych przedsięwzięciach, mających doprowadzić do przyszłych przełomów. Bogaty program obejmuje szeroki zakres wydarzeń – od wykładów wybitnych naukowców, przez wystawy prezentujące najnowsze osiągnięcia CERN, po inicjatywy angażujące publiczność na całym świecie – każdy pasjonat nauki znajdzie coś dla siebie.
„Osiągnięcia CERN na przestrzeni ostatnich 70 lat pokazują na jak wiele stać ludzkość, gdy odrzuci się różnice, i skupi na wspólnym dobru”, mówi Fabiola Gianotti, Dyrektor Generalny CERN. „Poprzez obchody 70. rocznicy CERN pokazujemy, że na przestrzeni ostatnich siedmiu dekad CERN stanowił wzór kształcenia w zakresie wiedzy naukowej oraz innowacji technologicznej, wiodąc prym w obszarach współpracy i otwartej nauki. Ponadto stał się inspiracją dla ludzi na całym świecie. Ta rocznica stanowi również okazję do spojrzenia w przyszłość CERN: która będzie polegać na pogłębianiu eksploracji fundamentalnych praw natury i składników materii – przy wykorzystaniu nowych, jeszcze potężniejszych instrumentów i technologii.”
CERN powstał w 1954 roku, celem przywrócenia doskonałości europejskich badań naukowych po II wojnie światowej i promowania pokojowej współpracy w zakresie badań podstawowych. Wspólne wysiłki jego członków przesunęły granice ludzkiej wiedzy i postępu technologicznego. W miarę budowania coraz potężniejszych akceleratorów i prowadzenia coraz bardziej zaawansowanych eksperymentów dokonywano kolejnych, kluczowych dla rozwoju naszej cywilizacji odkryć, tj.:
● W 1968 roku wynaleziono komorę proporcjonalną. Urządzenie pozwoliło na dokładniejsze
śledzenie ścieżek cząstek w eksperymentach fizycznych.
● W latach 70. dokonano odkrycia prądów neutralnych, co było istotnym postępem w zrozumieniu oddziaływań między cząstkami.
● W 1983 roku naukowcy odkryli bozony W i Z, kluczowe cząstki odpowiedzialne za przenoszenie siły słabej oddziaływania jądrowego.
● Dzięki zderzaczowi Wielkiego Elektronu-Pozytronu (LEP) działającemu w latach 90., przeprowadzono precyzyjne pomiary bozonu Z oraz innych parametrów teorii oddziaływań elektrosłabych. Umożliwiło to lepsze zrozumienie jednej z czterech fundamentalnych sił w przyrodzie.
● W 2009 roku uruchomiono Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), czyli najpotężniejszy akcelerator cząstek na świecie. Pozwolił on m.in. na odkrycie bozonu Higgsa w 2012 roku. Bozon Higgsa, nazywany też „cząstką Boga” odegrał z kolei kluczową rolę w potwierdzeniu standardowego modelu fizyki cząstek.
● Narodziła się tu również Światowa Sieć Web (WWW), której wpływ na rozwój społeczeństwa informacyjnego jest trudny do przeszacowania.
Technologie opracowanie w CERN znalazły zastosowanie w licznych dziedzinach, w tym medycynie (np. w diagnostyce i terapii) oraz ochronie środowiska.
Dzisiaj CERN zrzesza 23 Państwa Członkowskie, 10 Państw Stowarzyszonych i tętniącą życiem społeczność 17 000 osób z całego świata, która reprezentuje ponad 110 narodowości. CERN nie tylko dba o swoje dziedzictwo, ale przede wszystkim kieruje swoje konstruktywne spojrzenie w przyszłość, w szczególności skupiając się na badaniu wykonalności
budowy następcy Wielkiego Zderzacza Hadronów, czyli Kolistego Zderzacza Przyszłości (Future Circular Collider).
„70. rocznica to rok dla wszystkich i ma za zadanie angażować oraz inspirować naukowców, decydentów oraz wszystkich zainteresowanych. Nie możemy się doczekać, aby powitać wszystkich w CERN podczas planowanych wydarzeń oraz na obchodach w Państwach Członkowskich, Państwach Stowarzyszonych i poza nimi”, mówi Luciano Musa, koordynator 70. rocznicy CERN. „Te międzynarodowe wydarzenia są świadectwem wpływu CERN na rozwój wiedzy naukowej, technologii oraz współpracy na całym świecie.”
CERN zaprasza do udziału każdego, kto tylko ma ochotę stać się częścią tych inspirujących wydarzeń, mających na celu rozbudzić ciekawość, uhonorować postęp naukowy i wysiłki współpracujących zespołów oraz podkreślić znaczenie nauki dla społeczeństwa.
Dołącz do tych epokowych wydarzeń, aby poznać nie tylko wspaniałą przeszłość CERN i jego społeczności, ale również plany na przyszłość, która zapowiada się bardzo obiecująco.


Aby poznać pełną listę wydarzeń i program aktywności z okazji 70. rocznicy CERN, odwiedź: https://cern70.cern 
Zachęcamy również do przeczytania pakietu informacyjnego https://home.cern/science/cern/cern70-media-kit 

70 lat CERN
  • Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki
  • Logo Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Finansowanie projektu: Projekt pt. „Wielka Nauka dla Polskiej Innowacyjności”, nr rejestracyjny projektu:  NdS/543816/2022/2022 finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki

  • Logo EESA
  • Logo ESO
  • Logo ESS
  • F4E-logo
  • Logo European XFEl
  • Logo CERN
  • Logo ITER
  • polfel-logo