Europejskie laboratorium badawcze CERN, gdzie działa największy i najpotężniejszy akcelerator cząstek, dzięki umowie podpisanej z polską firmą KrioSystem, zostanie wyposażone w nowoczesne linie dystrybucji kriogenicznej.
KrioSystem jest wiodącą europejską firmą inżynierską o ponad 30-letnim doświadczeniu, realizującą skomplikowane dostawy systemów niskotemperaturowych dla przemysłu, nauki i medycyny. Specjalizuje się w zaawansowanych technologiach kriogenicznych. W ramach kontraktu z CERN dostarczy dwie linie dystrybucji kriogenicznej.
Pierwsza z nich zostanie zainstalowana przy projekcie ATLAS (LHC P1) na terenie CERN w Meyrin (Szwajcaria), a druga w pobliżu detektora CMS (LHC P5) w Cessy (Francja). Nowe linie będą zapewniać chłodzenie dla magnesów HL-LHC i komór krabowych. „Kontrakt obejmuje projekt, produkcję, testy, dostawę i instalację”.
Ciekawostka:
Dzięki komorom krabowym protony, które normalnie poruszałyby się prosto, są lekko odchylane na boki i zaczynają się poruszać w sposób, który przypomina poruszanie się kraba, stąd nazwa "komór krabowych". Dzięki temu więcej protonów może się ze sobą zderzać, co pozwala naukowcom na zebranie większej ilości danych.
Dla KrioSystem, to nie tylko okazja do pracy ze światową elitą naukową, ale również szansa na rozwijanie własnych kompetencji technicznych. To ważny krok dla polskiej firmy, która staje się kluczowym graczem na globalnym rynku technologii kriogenicznych. Poprzez udział w jednym z najbardziej zaawansowanych projektów naukowych na świecie, KrioSystem kształtuje przyszłość nauki oraz umacnia swoją pozycję jako lidera branży.
Duża część eksperymentów, które pomagają zgłębiać tajemnice wszechświata jest przeprowadzana w CERN i nie mogłyby zaistnieć bez technologii kriogenicznych, zapewniających ekstremalnie niskie temperatury.
Polska firma KrioSystem dostarcza kluczowe rozwiązania w tym zakresie, przez co ma znaczący wkład w rozwój globalnej nauki. Poraz kolejny pragniemy wyrazić naszą dumę z polskiej myśli technicznej i pogratulować naszym Pionierom!