Międzynarodowe Laboratoria Badawcze typu Big Science to ośrodki, które prowadzą przełomowe badania, tworzą innowacyjne rozwiązania i wdrażają nowe technologie. Ośrodki te współpracują z najlepszymi firmami, instytutami naukowymi oraz uczelniami z państw członkowskich. Projekty Big Science stanowią chłonny rynek zbytu na innowacyjne usługi oraz źródło technologii, które można wdrożyć w gospodarce.
Celem naszego zespołu jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy polskim przemysłem a projektami Big Science.
340 mln EUR
3612 mln EUR
59 mln EUR
2,880 mln CHF
Chcemy, żeby polskie przedsiębiorstwa były bardziej widoczne na rynku Big Science, pozyskiwały innowacyjne zlecenia oraz miały lepszy dostęp do technologii opracowanych w Ośrodkach.
Ośrodki Big Science dysponują często wielomiliardowymi budżetami na zakup urządzeń i usług. Warto dołączyć do bazy dostawców i pracować z najlepszymi. My pokazujemy jak to zrobić!
Współpraca z Ośrodkami Big Science to;
dostęp do innowacyjnych zleceń,
możliwość współpracy z najlepszymi firmami w danej branży,
możliwość pozyskania przełomowych technologii,
prestiż i referencje,
szansa na szybki rozwój firmy.
Napisz do nas – nasi eksperci pomogą Ci nawiązać kontakt z wybranym Ośrodkiem.
Współpracujemy z ILO (Industry Liaison Officers), osobami wyznaczonymi do kontaktu z każdej wiodącej infrastruktury badawczej.
Park Naukowo Technologiczny Świerk jest częścią Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), jednego z największych instytutów badawczych w Polsce. Ścisła współpraca z NCBJ daje nam możliwość połączenia wieloletniej praktyki naukowej, doświadczenia projektowego i zasobów ludzkich z zapleczem infrastrukturalnym i maszynowym.
Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której nauka łączy się ze światem biznesu.
Celem naszej działalności jest:
- Popularyzacja współpracy z największymi europejskimi laboratoriami badawczymi, jako źródłem innowacyjnych zleceń oraz nowoczesnych technologii możliwych do wdrożenia w polskich firmach. Na bazie tych doświadczeń jesteśmy w stanie przygotować rodzimy przemysł do realizacji zadań i zleceń na rzecz infrastruktur wpisanych na Polską Mapę Drogową Infrastruktur Badawczych.
- Promowanie, pozyskiwanie i pośredniczenie w przetargach do największych na świecie ośrodków badawczych typu Big Science (np. CERN, INTER, F4E, ESS, ESA, ESO).
- Wspieranie innowacyjności oraz komercjalizacji badań naukowych i prac rozwojowych. Ponadto przekazanie wiedzy, doświadczenia i dobrych praktyk dotyczących innowacji.
- Komercjalizację technologii opracowywanych w ośrodkach badawczych, a także upowszechnienie wiedzy w kontekście nauki, gospodarki i innowacyjności.
- Budowanie i rozwijanie rozpoznawalności polskich firm w otoczeniu międzynarodowym (zwłaszcza w Unii Europejskiej), jak również kreowanie i budowanie marek polskich firm technologicznych w międzynarodowych ośrodkach naukowych.
- Wsparcie krajowych infrastruktur badawczych w zakresie współpracy z przemysłem.
Prowadzony przez nas Punkt Kontaktowy ma za zadanie ułatwić dostęp do projektów i zleceń tworzonych przez europejskie i krajowe infrastruktury badawcze dla polskich innowatorów, przedsiębiorców oraz naukowców.
Infrastruktury Big Science ulokowane są na terenie całej Europy, a międzynarodowe zespoły naukowców, inżynierów i specjalistów pracują m.in. nad projektami związanymi z nowoczesnymi źródłami energii, biologią molekularną oraz medycyną. Ośrodki te funkcjonują jak każde duże przedsiębiorstwo.
Naszym celem jest umożliwienie polskim przedsiębiorcom dostępu do dużych laboratoriów badawczych Big Science. W razie potrzeby jesteśmy w stanie ułatwić przedsiębiorcom pracę nad innowacyjnymi zleceniami poprzez wsparcie w zakresie usług informatycznych, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, nauk inżynieryjnych, aż po rozwiązania i technologie z zakresu kriogeniki, automatyki, energetyki i badań materiałowych.
Realizacja zleceń na styku biznes-nauka może przynieść małym i średnim przedsiębiorcom wiele korzyści, w tym:
- zaistnienie na rynkach krajowych i międzynarodowych,
- otwarcie stanowisk pracy dla nowych pracowników, a obecnym zapewnienie stabilności zatrudnienia,
- możliwość pracy nad innowacyjnymi, wymagającymi projektami oraz rozwiązywanie wyzwań technologicznych,
- prestiż i satysfakcję z działania na rzecz nauki,
- zwiększenie dochodów firmy,
- budowa gospodarki opartej na wiedzy.
Potencjał polskich firm jest nieoceniony i dostrzegany również na skalę światową. Polskie firmy są nowoczesne i pracują w nich specjaliści światowej klasy. Duże ośrodki badawcze otrzymują zatem wsparcie, doświadczenie i ogromną wiedzę polskich ekspertów, naukowców i badaczy.
Choć może się wydawać, że produkty i usługi wytwarzane przy współpracy z sektorami Big Science nie mają bezpośredniego znaczenia w codziennym życiu, rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Najlepszym przykładem jest CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych, czyli jedno z największych na świecie laboratoriów fizyki wysokich energii. To właśnie tu powstała pierwsza na świecie strona www czy skanery PET (Pozytonowa Tomografia Emisyjna). Dotychczasowe rozwiązania tworzone w ośrodkach badawczych dotyczą m.in. filtrów do wody, żywności liofilizowanej czy pieluch jednorazowych. Choć z założenia miały to być produkty potrzebne w przemyśle kosmicznym, aktualnie wykorzystywane są w codziennym życiu. Przykładów i pomysłów na rozwiązanie wielu problemów jest znacznie więcej. Jednym z nich jest chociażby wynalezienie leku na chorobę Alzheimera. Firmy, chcące podjąć współpracę z międzynarodowymi ośrodkami, mogą mieć pewność, że będą tworzyły produkty i usługi poprawiające jakość życia ogółu i przyczyniały się do znaczącego wkładu Polski w poszczególne projekty.