Europejski Laser Rentgenowski na Swobodnych Elektronach (EuXFEL) jest jednym z największych na świecie przedsięwzięć naukowych. Jego najnowocześniejsze możliwości badawcze przyciągają najlepszych naukowców z całego świata, umożliwiając realizację ambitnych wyzwań naukowych. Eksperymenty EuXFEL znacząco przyczyniają się do rozwoju naszej wiedzy w różnych dziedzinach, w tym w medycynie, farmakologii, chemii, materiałoznawstwie, nanotechnologii, energetyce i elektronice, sprzyjając rozwojowi nowych technologii, które mają wpływ na nasze codzienne życie.
Warsztaty „XFEL applications in material sciences” organizowane są cyklicznie w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wspierającego rozwój polskiego środowiska naukowego XFEL w celu pełnego wykorzystania nowych możliwości badawczych oferowanych przez EuXFEL. Wydarzenie odbyło się w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w dniach 5-6 grudnia 2024 roku.
Podczas warsztatów światowej klasy eksperci zaprezentowali przykłady badań XFEL w zakresie:
– badania materiałów w wysokich ciśnieniach i temperaturach,
– nanotechnologii i
– magnetyzmu.
Warsztaty były również okazją dla polskich naukowców do zaprezentowania swoich obecnych i/lub planowanych badań z wykorzystaniem XFEL.
Oprócz wnikliwych prezentacji naukowych, uczestnicy zapoznani zostali z możliwościami dostępnymi w ramach programu ministerialnego, który zapewnia fundusze na:
– udział w konferencjach, warsztatach i szkołach związanych z XFEL,
– staże w stacjach eksperymentalnych EuXFEL
– przeprowadzanie eksperymentów pilotażowych i uzupełniających.
Ponadto podczas wydarzenia odbyła się prezentacja Sieci Centrów Doskonałości dla badań XFEL w Polsce (CD XFEL), w ramach której realizowany jest program.
Jesteśmy przekonani, że warsztaty stanowiły ważny krok dla uczestników w przygotowaniu wysokiej jakości projektów naukowych i przeprowadzeniu udanych eksperymentów w EuXFEL.
Miejsce:
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Al. Lotników 32/46, Warszawa
Organizatorzy:
Ryszard Sobierajski, Joanna Libera – Instytut Fizyki, Polska Akademia Nauk
Wojciech Gawełda, Adam Glinka, Jacek Kubicki – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Katarzyna Jarzembska – Uniwersytet Warszawski
Dagmara Milewska – Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Kontakt: cd-xfel@ifpan.edu.pl